Anbefalinger
Oscar nomineringer 2016

Den 28. februar løber Hollywoods største event af stablen, nemlig Oscar uddelingen, eller dets mere officielle navn The Academy Awards, og dette år er det the 88th.

Listen med alle nomineringerne er netop blevet offentliggjort, og det er særligt de to film “The Revenant” og “Mad Max: Fury Road” der har lagt sig i spidsen med henholdsvis 12 og 10 nomineringer for bl.a. “Bedste film”.

Vi har lånt listen med alle nomineringerne fra Kino.dk, og du kan se den hele lige herunder:

 

 

Bedste film

  • The Big Short
  • Brooklyn
  • Mad Max: Fury Road
  • The Martian
  • The Revenant
  • Room
  • Spotlight
  • Spionernes bro

 

Bedste instruktion

  • “The Big Short” Adam McKay
  • “Mad Max: Fury Road” George Miller
  • “The Revenant” Alejandro G. Iñárritu
  • “Room” Lenny Abrahamson
  • “Spotlight” Tom McCarthy

 

Bedste mandlige hovedrolle

  • Bryan Cranston i “Trumbo”
  • Matt Damon i “The Martian”
  • Leonardo DiCaprio i “The Revenant”
  • Michael Fassbender i “Steve Jobs”
  • Eddie Redmayne i “Den danske pige”

 

Bedste mandlige birolle

      • Christian Bale i “The Big Short”
      • Tom Hardy i “The Revenant”
      • Mark Ruffalo i “Spotlight”
      • Mark Rylance i “Spionernes bro”
      • Sylvester Stallone i “Creed”

 

Bedste kvindelige hovedrolle

      • Cate Blanchett i “Carol”
      • Brie Larson i “Room”
      • Jennifer Lawrence i “Joy”
      • Charlotte Rampling i “45 Years”
      • Saoirse Ronan i “Brooklyn”

 

Bedste kvindelige birolle

      • Jennifer Jason Leigh i “The Hateful Eight”
      • Rooney Mara i “Carol”
      • Rachel McAdams i “Spotlight”
      • Alicia Vikander i “Den danske pige”
      • Kate Winslet i “Steve Jobs”

 

Bedste animerede spillefilm

      • “Anomalisa” Charlie Kaufman, Duke Johnson and Rosa Tran
      • “Drengen og verdenen” Alê Abreu
      • “Inderst inde” Pete Docter og Jonas Rivera
      • “F for får” Mark Burton og Richard Starzak
      • “Marnie – Min hemmelige veninde” Hiromasa Yonebayashi og Yoshiaki Nishimura

 

Bedste fotografering

      • “Carol” Ed Lachman
      • “The Hateful Eight” Robert Richardson
      • “Mad Max: Fury Road” John Seale
      • “The Revenant” Emmanuel Lubezki
      • “Sicario” Roger Deakins

Bedste kostumedesign

      • “Carol” Sandy Powell
      • “Eventyret om Askepot” Sandy Powell
      • “Den danske pige” Paco Delgado
      • “Mad Max: Fury Road” Jenny Beavan
      • “The Revenant” Jacqueline West

 

Bedste dokumentar

      • “Amy” Asif Kapadia og James Gay-Rees
      • “Cartel Land” Matthew Heineman og Tom Yellin
      • “The Look of Silence” Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
      • “What Happened, Miss Simone?” Liz Garbus, Amy Hobby og Justin Wilkes
      • “Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom” Evgeny Afineevsky og Den Tolmor

 

Bedste korte dokumentar

      • “Body Team 12” David Darg og Bryn Mooser
      • “Chau, beyond the Lines” Courtney Marsh og Jerry Franck
      • “Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah” Adam Benzine
      • “A Girl in the River: The Price of Forgiveness” Sharmeen Obaid-Chinoy
      • “Last Day of Freedom” Dee Hibbert-Jones and Nomi Talisman

 

Bedste klipning

      • “The Big Short” Hank Corwin
      • “Mad Max: Fury Road” Margaret Sixel
      • “The Revenant” Stephen Mirrione
      • “Spotlight” Tom McArdle
      • “Star Wars: The Force Awakens” Maryann Brandon og Mary Jo Markey

 

Bedste ikke-engelskprogede film

      • “Embrace of the Serpent” Colombia
      • “Mustang” Frankrig
      • “Sauls søn” Ungarn
      • “Theeb” Jordan
      • “Krigen” Danmark

 

Bedste makup

      • “Mad Max: Fury Road” Lesley Vanderwalt, Elka Wardega og Damian Martin
      • “Den hundredeårige” Love Larson og Eva von Bahr
      • “The Revenant” Siân Grigg, Duncan Jarman og Robert Pandini

Bedste originale filmmusik

      • “Spionernes bro” Thomas Newman
      • “Carol” Carter Burwell
      • “The Hateful Eight” Ennio Morricone
      • “Sicario” Jóhann Jóhannsson
      • “Star Wars: The Force Awakens” John Williams

 

Bedste originale filmsang

      • “Earned It” fra “Fifty Shades of Grey”
      • “Manta Ray” fra “Racing Extinction”
      • “Simple Song #3” fra “Youth”
      • “Til It Happens To You” fra “The Hunting Ground”
      • “Writing’s On The Wall” fra “Spectre”

 

Bedste produktionsdesign

      • “Spionernes bro” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Rena DeAngelo and Bernhard Henrich
      • “Den danske pige” Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Michael Standish
      • “Mad Max: Fury Road” Production Design: Colin Gibson; Set Decoration: Lisa Thompson
      • “The Martian” Production Design: Arthur Max; Set Decoration: Celia Bobak
      • “The Revenant” Production Design: Jack Fisk; Set Decoration: Hamish Purdy

 

Bedste animerede kortfilm

      • “Bear Story” Gabriel Osorio og Pato Escala
      • “Prologue” Richard Williams og Imogen Sutton
      • “Sanjay’s Super Team” Sanjay Patel and Nicole Grindle
      • “We Can’t Live without Cosmos” Konstantin Bronzit
      • “World of Tomorrow” Don Hertzfeldt

 

Bedste kortfilm

      • “Ave Maria” Basil Khalil og Eric Dupont
      • “Day One” Henry Hughes
      • “Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)” Patrick Vollrath
      • “Shok” Jamie Donoughue
      • “Stutterer” Benjamin Cleary and Serena Armitage

Bedste lydredigering

      • “Mad Max: Fury Road” Mark Mangini og David White
      • “The Martian” Oliver Tarney
      • “The Revenant” Martin Hernandez og Lon Bender
      • “Sicario” Alan Robert Murray
      • “Star Wars: The Force Awakens” Matthew Wood og David Acord

 

Bedste lydmiks

      • “Mad Max: Fury Road” Chris Jenkins, Gregg Rudloff og Ben Osmo
      • “The Martian” Paul Massey, Mark Taylor og Mac Ruth
      • “The Revenant” Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom og Chris Duesterdiek
      • “Spionernes bro” Andy Nelson, Gary Rydstrom og Drew Kunin
      • “Star Wars: The Force Awakens” Andy Nelson, Christopher Scarabosio og Stuart Wilson

 

Bedste visuelle effekter

      • “Ex Machina” Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington og Sara Bennett
      • “Mad Max: Fury Road” Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver og Andy Williams
      • “The Martian” Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence og Steven Warner
      • “The Revenant” Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith og Cameron Waldbauer
      • “Star Wars: The Force Awakens” Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan og Chris Corbould

Bedste bearbejdede manuskript

      • “The Big Short” Charles Randolph og Adam McKay
      • “Brooklyn” Nick Hornby
      • “Carol” Phyllis Nagy
      • “The Martian” Drew Goddard
      • “Room” Emma Donoghue

 

Bedste originale manuskript

      • “Spionernes bro” Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen
      • “Ex Machina” Alex Garland
      • “Inderst inde” Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley; Original story by Pete Docter, Ronnie del Carmen
      • “Spotlight” Josh Singer & Tom McCarthy
      • “Straight Outta Compton” Jonathan Herman and Andrea Berloff; Story by S. Leigh Savidge & Alan Wenkus and Andrea Berloff

 

Billede: RedCarpetReport

Relaterede indlæg